Jak rodí Bohyně

19.04.2023

Víte, jak rodí Bohyně?

Povím vám to.

A ne, žádný orgasmický porod to být nemusí. Může to být úplně obyčejný zázrak. Třeba jako u Moni...

Tato krásná žena je jeden z mých nejbližších člověků, je to moje soulmate s nejúžasnějším úsměvem a smíchem ve vesmíru. Tak jak zrajeme, zraje i naše přátetsví… jsme spolu v nemocech, ve zdraví, v těhotenstvích, mateřství, hledání i nalézání. Kromě toho je i fantastickou průvodkyní pro ženy na cestě k sobě. Její rituály a kruhy zbožňuju.

Na Moni nejvíc miluju jednu věc - jde svou cestou. Překážky ani přešlapy ji nezastaví, vždycky do poslední chvíle hledá způsoby… v tomto je mi velkou zkušenostní učitelkou. Vděčím ji za mnohé - i za to, že jsem se stala fotografkou. Byla jsem jí vždycky, ale díky Moni jsem si to před třemi roky opravdu dovolila. Vzpomínáte na fotky s jejím prvním bříškem? Tak ano, tam to všechno začalo.

Když Moni otěhotněla podruhé, věděla jsem, že přichází holčička. Prostě věděla. A že to bude kráska s ďáblíkem v těle po mámě. Dlouhovlasá panenka s velkýma modrýma očima, která přijde na svět s prvními kvetoucími stromy.

Že budu přítomná u Moni porodu jsme si slíbily ještě před otěhotněním. Připravily jsme se na různé scénáře, plné moci sepsaly, tašku s foťákem jsem brala už i do obchodu a mobil na záchod :D. No a jak to už v životě bývá, trošku jsme opomněly fakt, že miminko má taky svoje plány.

A ví mnohem líp než my...


Ať už se připravujete sebelíp, a jsou vaše plány sebedokonaleji promyšlené, je to stejně vždycky nakonec miminko, které si vybere, jak přijde na svět. A tak se to i stalo....

Kvůli zdravotním komplikacím a vysokému tlaku držela Moni celé těhotenství přísnou dietu, z celého srdce si přála porodit přirozeně ve své síle, vybrala si úžasnou porodní asistenku i dulu do zálohy, svůj zdravotní stav měla stále pod kontrolou všemi možnými nemožnými způsoby...  její odhodlání a pevnou vůli jsem velice obdivovala. Přes veškerou snahu však byly v závěru těhotenství hodnoty krevního tlaku alarmující a nebezpečné, takže už jsme Moni v kruhu nejbližších podporovali hospitalizovanou v porodnici.

Den před planovaným vyvoláváním, ke kterému oba rodiče po kontzultaci s lékaři a vlastní PA svolili, Moni moc plakala.

Že by to přirozeně nakonec nevyšlo?

Byla všechna snaha k ničemu? Pokazím to?

Tak moc si přála, aby miminko přišlo na svět podle sebe bez zásahů…

V kruhu žen jsme Moni podpořily, že je vše správně, tak jak to je. A že se příchod miminka na svět odehraje přesně tak, jak má.

 Na samém konci, když víš, žes všechno udělala nejlíp, jak jsi mohla, nezbývá nic jiného, než to pustit…  a důvěřovat...

Vím, jak moc těžké to je...

A Moni to dokázala.

Malá  Anika , zrozenkyně v Beranu, měla opravdu svou hlavu, svůj plán a jasnou vůli. Nečekala na vyvolávání a vtrhla na svět jako raketa za 20 minut od chvíle, kdy se teda zjistilo, že ano, už to je fakt porod!  :D

Aniko, vítej!


Ač jsme já, tvůj táta i porodní asistentka okamžitě vyrazili, nikdo to k porodu nestihl. A já fotila až tvé první okamžiky na světě.

První pohled z očí do očí mámě , první tvůj úsměv,  i neskonale šťastnýho tátu...

 Byl to fičák, že jsi prý přepsala v porodnici všechny rekordy. :D

 A přepsala jsi i všechny obavy  mámy a táty.

Vysoký tlak v kombinaci s vyčerpáním Moni potrápil i po porodu. Byli jsme připravení i na tuto variantu a protože tatínek Váša potřeboval jít domů k prvorozenému Adámkovi, neváhala jsem ani vteřinu a první noc v porodnici jsem strávila s Bohyní a její dcerunkou jako strážná sudička ve spacáku vedle jejich nemocniční postele...

Byla to jedna z těch nocí, na které nikdy nezapomenu.... zvěčněno napořád i pro Aninku a její rodinu na fotkách... 

Každý porod, ať už bolestivý, hlučný, tichý, dlouhý, přirozený, medikovaný, císařem, či právě překotný je právě ten nejlepší, jaký může být.

Klíčem je důvěra ve své tělo a v miminko.

A to je i moje odpověď na otázku, jak rodí Bohyně...

Těší se a důvěřuje miminku.

Dokáže přijmout to, že porod je vždycky přesně takový, jaký miminko potřebovalo.

Anika nám to všem přišla připomenout.

Poděkování posíláme :

Úžasné PA Janě Riedlové za citlivou a profesionální péči během těhotenství a po porodu

Porodnici Vyškov za vstřícný přístup

Míše Pokorné za editaci článku a přípravu placentového koktejlu